Home » Clasa pregatitoare 2017 – 2018

OFERTA 2017 – 2018

CLASA PREGATITOARE LA ROSE MARY

UN START DE SUCCES PENTRU VIATA SCOLARA!

 

Scoala Primara ROSE MARY si-a deschis portile in septembrie 2013, din dorinta fondatorului si a parintilor de a asigura copiilor un debut scolar de succes, conditie esentiala pentru o cariera de succes si reusita in viata.

Ce inseamna Scoala Primara „Rose Mary”:

– Elevii afiseaza o stare de bucurie si relaxare atat in curtea scolii, cat si in clasa. Ei vin cu drag la scoala si nu invoca motive pentru a absenta;

– Scoala si clasele sunt aranjate, frumos decorate si arata implicarea elevului prin afisarea lucrarilor si proiectelor la care au participat;

– Cadrele didactice sunt comunicative, relaxate si fericite, stiu sa se faca intelese de catre parinti si elevi, ii asculta si le respecta punctele de vedere; invatatorii nu folosesc intimidarea sau  alte metode umilitoare in relatia lor cu elevii;

– Scoala dispune de reguli si politici clare care sunt implementate si respectate de catre toate cadrele, dar si de catre parinti;

– Personalul scolii comunica cu parintii si stiu sa faca fata si sa negocieze cerintele acestora; părinţii sunt indrumati sa inteleaga ca nu sunt mai presus de profesori şi de directori. Scolile care nu au criterii şi reguli clare, si unde cadrele didactice încearcă să-i mulţumească pe părinţi pentru că aceştia plătesc o taxă, nu inteleg ca pe primul plan trebuie sa se situeze copilul si nevoile lui, nu parintii si viziunea lor proprie despre educatie;

– Performanta elevului nu este evaluata numai din punct de vedere academic, scoala intelegand ca dezvoltarea copilului se realizeaza pe toate planurile , emotional, artistic-creativ,fizic, etc. Accentul nu este pus numai in domeniile matematica, limba romana si limba straina. Elevul este ajutat si sustinut sa exceleze in orice alta arie a curriculumului de care se simte atras si pasionat;

– Scoala are o reputatie buna atat in zona si comunitate, dar si pe retelele de socializare si forumuri; aceasta reputatie nu se bazeaza doar pe rezultatele academice ale elevilor ”buni”. In acest caz exista pericolul ca elevii cu rezultate medii si slabe la invatatura sa fie marginalizati;

– In timpul programului, elevii au alocat timp de joaca in curtea scolii unde se promoveaza imaginatia si cooperarea prin resurse si jocuri relevante;

– Pe holuri, clase si in curtea scolii, elevii sunt supravegheati in permanenta de catre cadrele didactice;

CLASA PREGATITOARE la ROSE MARY asigura tuturor copiilor ce-si indreapta pasii spre noi trecerea treptata de la gradinita (pentru cei ce au urmat-o) sau de la viata exclusiv de familie (pentru cei ce nu au mers la gradinita) la viata scolara.

In clasa pregatitoare, adesea sub o forma ludica, copilul va fi pregatit pentru cerintele mediului scolar, punandu-si in valoare potentialul, intelegandu-si rolul in invatare, devenind responsabil fata de el insusi si fata de cei din jur.

Clasa pregatitoare la ROSE MARY asigura:

 • consolidarea si dezvoltarea cunostintelor, capacitatilor si atitudinilor dobandite in gradinita si / sau familie;
 • dezvoltarea aptitunilor de scolaritate;
 • pregatirea copilului pentru activitatea de invatare prin: activitati specifice de dezvoltare a comunicarii si actului vorbirii, formarea premiselor citit-scrisului, a conceptelor elementare din domeniul matematic, formarea deprinderilor de ascultare activa, intelegere;
 • invatarea limbilor straine (engleza si/sau germana) dupa o metoda bazata pe modelul comunicativ, la un nivel care sa permita elevilor sa inteleaga si sa utilizeze expresii familiare si cotidiene, precum si enunturi simple care vizeaza satisfacerea nevoilor concrete, sa participe intr-o conversatie pe un subiect predefinit;
 • socializarea si adaptarea copiilor la schimbare, astfel incat acestia sa aiba un debut scolar de succes;
 • dezvoltarea intr-un mediu structurat de care nu au parte acasa, evitandu-se astfel orice forma de discriminare.

 

PROGRAM SI CURRICULUM  

PROGRAM STANDARD     (8.00 – 18.00)

Include:

 • mic dejun, masa de pânz si gustare de dupa-amiaza;
 • activitati instructiv-educative conform Curriculumului National pentru clasa pregatitoare (19 ore/saptamana);
 • activitati instructiv-educative cuprinse in oferta scolii : 4 ore limba limba engleza (include pregatire pentru examenul Cambridge), 4 ore limba germana, 1 ora curs programare , 2 ore de activitate in atelierul ”Stiu – Aplic – Progresez” ( in care copiii se vor putea implica in activitati de grup pentru a-si exersa si dezvolta competentele dobandite in cadrul orelor de comunicare in limba romana si matematica si explorarea mediului intr-un mod interactiv si creativ);
 • activităţi de recreere si relaxare (somn);
 • activitati optionale** in cluburi contra cost: pian, canto, karate, balet, inot, robotica, precum si orice alt optional ce poate fi propus chiar de asociatia parintilor.

 

Taxa anuala de scolarizare este 21.600 ron si se poate plati in 12 rate a 1.800 ron/luna.

Taxa anuala de inscriere este 1.000 de ron si acopera toate cheltuielile cu auxiliare, rechizite, materiale de lucru, manuale, dotari.